Вградените хладилници се различават по това, че при инсталиране са напълно камуфлирани. Няма видими вентилационни отвори за компресора и са изработени с вградена врата, която се намира в идеално съответствие с шкафовете ви. Когато е затворен, вграденият хладилник изглежда идентично с всеки друг шкаф в кухнята ви. Ето защо вграденият хладилник е най-популярният избор в професионално проектираните кухни - той позволява най-голяма гъвкавост както за индивидуален дизайн, така и за разположение в рамките на вашия план. "Хладилник за вграждане" е общ термин, който се отнася за вградени хладилници, хладилници за наслагване и хладилници от неръждаема стомана, които се вграждат във вашите шкафове. И при наслагващите, и при вградените хладилници се приемат панели, но при наслагващите хладилници има видим вентилационен отвор, а панелът на вратата стърчи навън от шкафовете ви. Интегрираните хладилници са изцяло с панели и се монтират на едно ниво с шкафовете ви.
Хладилникът е абсолютно необходим в кухнята, но може да бъде и абсолютна гледка. Макар че много от по-новите хладилници имат елегантен дизайн и покритие, те все още не се вписват в останалата част от дизайна на кухнята, а фактът, че хладилниците традиционно са по-дълбоки от кухненските шкафове и другите кухненски уреди, означава, че те могат да "стърчат като болен палец". Ето защо вградените хладилници са в тенденция и според много експерти вероятно ще се превърнат във вълната на бъдещето. Ето какво трябва да знаете за вградените хладилници.
Първият "вграден" кухненски уред, който завладя общественото въображение и джоба, беше вградената съдомиялна машина. В случая със съдомиялната машина интегрирането беше просто въпрос на включване на система за поддържане на панел, който да съответства на вратите на околните шкафове. Интегрираните хладилници обаче създадоха по-големи проблеми в областта на дизайна и инженерството: Обикновените хладилници се вентилират отзад. Това означава, че те трябва да стоят далеч от стената и да позволяват на въздуха да се движи около тях. По необходимост шкафът на хладилника трябва да бъде по-широк и по-висок от самия хладилник.
По-старите хладилници изискваха дебела изолация. За да не се жертва вътрешното пространство, те са били по-дълбоки и по-широки, отколкото е необходимо сега, благодарение на съвременните изолационни материали. Съвременните вградени хладилници са с вентилация отпред на машината. Това премахва нуждата от грозните и събиращи прах пролуки отстрани на хладилника и необходимостта задната част на хладилника да се отдръпне от стената. Тъй като използват превъзходни изолационни материали, няма нужда от дебели странични панели и врати. Така модерният вграден хладилник е напълно интегриран в кухнята. Много от тях могат да се вместят в стандартен шкаф с дълбочина 60 см, а предната част на вратата и/или чекмеджето му може да се съчетае перфектно с околните врати и чекмеджета или можете да избирате от различни стилни стандартни предни части.
Когато избирате вграден хладилник, не е необходимо да се ограничавате до стандартен модел с една врата. Предлагат се хладилници тип "Side-by-side", "Upside Down" (с фризер отдолу) и компактни хладилници с чекмеджета. Ако сте любител на виното, ще се зарадвате на възможността да интегрирате винарската си изба в кухнята с вграден шкаф за вино. Интегрираните хладилници са по-скъпи от стандартните хладилници. Те обаче са и по-енергийно ефективни, така че с течение на времето това може да компенсира разликата в цената. Тъй като са кухненски уреди от висок клас, те обикновено се предлагат с редица функции, които ги правят още по-ефективни.
Електронното управление позволява прецизни настройки на температурата в различните отделения на хладилника. Алармите на вратите и чекмеджетата ви предупреждават, когато вратата на хладилника или чекмеджето на фризера са оставени открехнати. Настройките за ваканционен режим могат да бъдат истински спестители на енергия, когато отсъствате от дома си за дълъг период от време. Ако ремонтирате кухнята си, е важно да изберете вградения си хладилник, преди да завършите окончателния дизайн. Подобно на стандартните хладилници, те се предлагат в различни височини и широчини, а някои модели може да изискват малко по-дълбоки от стандартните шкафове. С навлизането на тенденцията за вградени хладилници на пазара се пускат все повече и повече модели, което ви дава още по-голям избор на по-конкурентни цени. Все пак не чакайте до следващия ремонт: до няколко години стандартните хладилници вероятно ще станат "старомодни", дори и да са почти нови.
Ако сте смятали, че има само едно очевидно място за хладилник с фризер в кухнята, помислете отново. Вграденият хладилник с фризер е една потенциална настройка за съхранение на студена храна, която ви позволява да поставите комбинирания си хладилник с фризер навсякъде в кухнята, където пожелаете. Интегрираните хладилници с фризер са уреди, които са вградени в шкафовете на кухнята, така че да не се различават от останалите шкафове. Обикновено те са снабдени с вратички за шкафове, които се прикрепят към предната част на уреда, за да завършат фасадата. В тази статия ще научите за вградените хладилници с фризер, как да монтирате вграден комбиниран хладилник с фризер и предимствата на вградения хладилник с фризер в кухнята. Освен това ще разгледам дали интегрираният хладилник с фризер се нуждае от вентилационен отвор, както и колко обикновено струват те.
И така, може ли вграденият хладилник да бъде свободностоящ? Не. те буквално се вграждат в съществуващия шкаф, което прави хладилника постоянна част от дома. Въпреки това имате възможности за избор на размер и дизайн, а някои модели за вграждане предлагат и свободностояща версия.
И двата стила се вграждат в кухненския корпус, но едно от основните разграничения на вградените от интегрираните хладилници е дълбочината на плота. Интегрираните модели са изцяло в една равнина, докато моделите за вграждане имат изпъкнал профил.
Всички хладилни уреди се нуждаят от вентилация, за да се осигури правилното им функциониране. Това е от решаващо значение при вградените уреди, при които за тази цел са необходими вентилационни отвори. Трябва да се осигури минимум 200 cm2 вентилация както в горната, така и в долната част на шкафа, за да се осигури правилен въздушен поток.