Съдомиялните машини се предлагат с два вида вани: от неръждаема стомана или пластмасови. И двата вида предлагат издръжливо и дълготрайно качество. Съдомиялните машини с вана от неръждаема стомана осигуряват по-устойчив на петна интериор, който задържа топлината от цикъла на миене, за да подпомогне загряването на цикъла на сушене, като по този начин спестява от използването на енергия и помага за предотвратяване на появата на мухъл и плесен. Ключът към красиво оформената кухня е да се уверите, че избраните уреди се съчетават помежду си, както и с цялостния дизайн на пространството. Съдомиялните машини за вграждане се предлагат в широка гама от цветове, което улеснява съчетаването на новия уред с останалите, които вече имате на мястото си. Запазете класиката с черно, бяло или неръждаема стомана. Когато търсите нещо по-дръзко, разгледайте по-привлекателните покрития, като зелено, оранжево и червено.
Съществуват дори миялни машини с готови панели, които можете да персонализирате със същите фронтове на шкафовете, които използвате за кухнята си. Уредите с готовност за поставяне на панел са идеални за скриване на тези полезни елементи на вашата кухня и за получаване на професионално проектиран вид. Достъпът до чистите съдове е въпрос на дизайн на дръжките. Съдомиялните машини позволяват различни стилове дръжки на вратите. Изберете от лесните за почистване дръжки за вграждане или джобни дръжки, или от по-традиционния вид на лента отгоре. Уверете се, че дръжката с шина не стърчи прекалено навътре в пътеката. Ако искате да персонализирате външния вид на новата си вградена съдомиялна машина, погледнете в колекциите, които сте използвали за обков за шкафове, за по-големи дръжки за уреди, които да съответстват на обкова, с който вече разполагате в кухнята си.
Светлинните индикатори и бутоните, които осигуряват ежедневната работа на съдомиялната машина, съставляват контролния панел. Контролният панел може да се намери в няколко различни стила. Пълноконзолните и полуинтегрираните контролни панели отпред предлагат дисплеи, които показват времето, цикъла или кога е задействано заключването на вратата. Полуинтегрираните контролни панели заемат няколко сантиметра в горната част на вратата. Напълно интегрираните контролни панели или контролите на съдомиялните машини с горно управление са скрити по горния ръб на вратата, от вътрешната страна на уплътнението на вратата. Те улесняват почистването на вратата на съдомиялната машина и осигуряват еднакъв външен вид с други уреди, като печки, охладители или хладилници. Макар че напълно вградените контролни уреди не предоставят дисплеи на предната част на вратата, някои от тях включват светлинни сигнали по долния ръб, които показват кога цикълът е завършен и вратата може да бъде безопасно отворена.
Всички видове съдомиялни машини могат да бъдат шумни - от плискането на водата от струите до смилането на остатъците в устройствата за твърда храна. Шумът се измерва в децибели и колкото по-нисък е децибелът, или dBA, толкова по-тих е шумът. Съдомиялните машини могат да бъдат шумни до 80 dBA или тихи до 40 dBA. Избраният модел оказва влияние върху нивото на шума. Размерът на звука, който може да се чуе в кухнята, зависи от качеството на конструкцията и материалите, използвани за изолация на ваната. За да имате тиха кухня, търсете съдомиялна машина с ниво на децибелите между 40 и 50 dBA.
Най-добрата съдомиялна машина за вашето домакинство ще зависи от конструкцията и капацитета, със сигурност, за да се осигури подходящ размер на зареждане и да се отговори на редовното търсене на чисти съдове. Друго важно съображение са функциите на съдомиялната машина. Правилният избор на цикли на измиване или свободата да програмирате времето на измиване могат да имат решаващо значение за ефективността на домашните ви процедури. Ето няколко функции, които трябва да имате предвид, докато пазарувате нова съдомиялна машина.
В края на краищата избраната от вас съдомиялна машина ще бъде заредена с вашите съдове през нощта. Без значение кой тип съдомиялна сте избрали, уверете се, че тя отговаря на нуждите ви от миене на съдове, като проверите характеристиките на интериорния дизайн на всеки вариант. Сензорите за почва определят продължителността на цикъла, като използват повече или по-малко енергия, колкото е необходимо за цялостното почистване на съдовете. Специализираните зони за миене позволяват целенасочено почистване на по-големи съдове и предмети като тенджери и тигани. Някои модели дори разполагат с устройства за почистване на бутилки. Системите за филтриране на водата помагат да се гарантира, че съдовете се мият и изплакват с чиста вода. Уредите за изхвърляне на твърда храна не позволяват на остатъците от храна да полепват по чистите съдове или да запушват водопроводната система.
Съществуват различни цикли и сензори, които помагат за почистването дори на крехките съдове, които домакинството ви използва, по ваш график. Наименованията могат да се променят при различните марки и модели, но функцията ще бъде сходна. Изплакване и задържане: Когато няма достатъчно чинии, за да оправдаете пълно зареждане, функцията Изплакване и задържане ви позволява да зададете бърз, 5-10-минутен цикъл само за изплакване, за да предотвратите полепването на остатъци от храна по съдовете. Забавено измиване: Настройте съдомиялната машина да работи извън пиковите часове или когато е по-малко вероятно домакинството да бъде обезпокоено от шума. Бързо измиване: Наричана още Eco-Wash, тя използва по-малко вода и има по-кратък цикъл на миене. Готварски съдове и тигани: За да почистите остатъците от храна, останали при готвене, използвайте насочени водни струи и гореща вода. Почистване с пара: Предлага начин за "попиване" на полепналите остатъци от храна с насочена гореща пара. Дезинфекциращо изплакване: Използва гореща вода и нагревателни елементи, за да унищожи микробите и бактериите с топлина след почистването на остатъците от храна. Грижа за кристали и стъкло: По-ниското налягане на водата и циклите за почистване и сушене при по-ниска температура позволяват в съдомиялната машина да се мият крехки съдове, като кристално стъкло и порцелан. Цикли на сушене: Използва топлината от вътрешните вентилатори или от циклите за изплакване, за да изсуши съдовете.
Вградените съдомиялни машини не се нуждаят от шкаф, а само от врата. За някои големи уреди, като хладилниците с фризер и някои фурни, се предлагат шкафове, но съдомиялните машини просто се вмъкват между два други шкафа.
Смятани за стандартен стил, типичните вградени съдомиялни машини са с ширина около 60 см, дълбочина 60 см и височина 90 см, за да се поберат в повечето отвори за шкафове в жилищните кухни.
Според производители, анкетирани от Consumer Reports, продължителността на живота на съдомиялната машина е около 10 години. Проблемите с уредите обаче обикновено се появяват през първите пет години.