Някога само лукс, но днес съдомиялните машини са се превърнали в задължителни кухненски уреди, които пестят време. Те са лесни за използване и спестяват около 4000 галона вода през целия си живот в сравнение с миенето на съдове на ръка.
Цените на съдомиялните машини се влияят главно от капацитета и специалните функции, избора на покритие и дали са изработени основно от неръждаема стомана вместо от пластмаса. Производителността се влияе от броя на нивата на измиване и от това как и къде се разпределят водните струи по време на цикъла на миене на съдове. Моделите съдомиялни машини разполагат с опции за пестене на енергия, възможности за работа с пара и много функции. За да ви помогнем да решите от какви функции се нуждаете, прочетете съветите и съображенията, които трябва да прегледате, когато купувате съдомиялна машина.
Преди да смените съдомиялната си машина
Ако вашата съдомиялна машина е в неизправност, някои проблеми са лесни за самостоятелна проверка, а за други може да е необходим професионалист. Или просто е време за нова съдомиялна машина. Но може да не се наложи да заменяте уреда, ако ремонтът може да реши проблема.
Ако не се включва, проверете кутията на прекъсвача, за да се уверите, че прекъсвачът не е задействан. Пълни ли се машината с вода? Проверете линията за подаване на вода и се уверете, че не е била прекъсната. Също така огледайте внимателно филтъра и дюзите за запушвания. А ако имате високоефективен модел, твърде много сапун може да повреди съдомиялната машина. За да проверите дали това е проблемът, намалете количеството на миещия препарат и използвайте препарат за изплакване, за да бъдат съдовете ви чисти.
Признаци, че машината ви може да не може да бъде поправена:
- Вратата не се заключва
- Съдомиялната машина не се източва
- Силни или необичайни шумове, идващи от машината
- Съдомиялната машина не се нагрява
- Животът на съдомиялната машина е около 10 години. Някои обаче могат да издържат до 16-20 години. В зависимост от възрастта на машината, консултирайте се с лице, извършващо ремонт, преди да закупите нова съдомиялна машина.
Съображения за закупуване на съдомиялна машина
Място
Ако разполагате с малка кухня, решението да се сдобиете със съдомиялна машина има по-висока цена: пространство. Избирайки съдомиялна машина, вие се отказвате от ценно пространство на плота, под плота или от площта на вашата кухня. Когато разпределяте пространството в кухнята си, ще трябва да поставите съдомиялната машина близо до мивката, тъй като тя споделя същата линия за подаване на вода и оттичане. Също така е логично да прехвърляте мръсните предмети от мивката в близката съдомиялна машина за по-голямо удобство. Ако разполагате с малка кухня, помислете за ултратънък модел.
Трябва да имате предвид и някои други съображения, свързани с пространството: Отворът на съдомиялната машина трябва да е достатъчно далеч от стената на мивката, за да има място за стоене пред мивката при отворена врата на съдомиялната машина. Ъгловите места се нуждаят от поне 2 инча пространство между страната на вратата на съдомиялната (когато е отворена) и стената или шкафа.
Когато измервате пространството под шкаф, измерете ширината на отвора от шкаф до шкаф. Оставете по няколко сантиметра от всяка страна; не искате да е твърде тясно. Височината се измерва от пода до най-ниската точка на плота. Не забравяйте, че кухненската подова настилка може да не е инсталирана под съдомиялната машина и може да добави още височина към отвора. От друга страна, ако в кухнята ви има два слоя подова настилка, може да имате по-малка височина от стандартния отвор за съдомиялна машина. Що се отнася до дълбочината, измерете от задната част на отвора до предната част на шкафовете. Имайте предвид, че вратичката на съдомиялната машина ще излиза извън шкафовете. Уверете се, че пред съдомиялната машина има поне 27 инча свободно пространство за зареждане и разтоварване.
Материал
Основните компоненти на съдомиялната машина са стомана и пластмаса. Рафтовете, които държат съдовете, също са изработени от стомана и обикновено са покрити с прахообразен поливинилхлорид (PVC) или найлон, за да се предотврати надраскването на съдовете. Вътрешната вана често е изработена от неръждаема стомана или пластмаса.
Неръждаемата стомана издържа на топлина по-добре от пластмасата. Измиващото рамо на съдомиялната машина от неръждаема стомана няма да ръждяса и ще бъде по-издръжливо. Температурата на водата може да достигне до 160 градуса по Фаренхайт, което ефективно убива бактериите и прави предметите чисти. Неръждаемата стомана запазва топлината, изсъхва по-бързо и използва по-малко енергия. Нагревателният елемент и ваната от неръждаема стомана се нуждаят само от 450 вата, в сравнение с 600 до 750 вата за пластмасова вана. Ваните от неръждаема стомана също така са много по-тихи от пластмасовите вани. Дори когато производителите инсталират допълнителни изолационни слоеве около пластмасовия интериор, шумът все още е видим. Неръждаемата стомана също така е по-издръжлива от пластмасата и устойчива на оцветяване, което осигурява по-дълъг живот на съдомиялната машина и намалява разходите за подмяна.
Пластмасата, използвана за съдомиялните машини, е инертна и не влиза в реакция с почистващите препарати. Много други части, включително кошницата за прибори, контейнерите за миещи препарати, както и кулата за миене и пръскащите рамена, обикновено също са пластмасови. Пластмасата е по-податлива на напукване с течение на времето.
Покритията на вратите са от полирана неръждаема стомана, бяло, черно, бежово и шисти. И, имайте предвид, че ако искате, можете да си купите и подходящ преден панел, който да съответства на шкафовете ви, за да скриете съдомиялната машина.
Размер
Стандартният размер на вградената съдомиялна машина е 24 инча ширина, 24 инча дълбочина и 35 инча височина. Много модели, проектирани да се побират в стандартно пространство, имат и регулируеми крачета, така че височината може да варира с до няколко инча. Много производители предлагат по-тънък модел с ширина 18 инча. За сравнение, други предлагат по-големи модели с размери 30 или 36 инча ширина, които запазват стандартните дълбочина и височина. Съдомиялната машина с чекмедже за съдове е миниатюрна, обикновено с ширина около 24 или 36 инча и височина само около 19 инча.
Характеристики
Ако единственото, което искате, са чисти съдове, един приличен модел с малко функции все пак ще бъде достатъчен за вашите нужди. Въпреки това някои допълнителни удобства правят работата малко по-лесна.
- Регулируеми стойки за съдове: Решетките, които могат да се преконфигурират или които имат регулируеми зъби, правят вътрешността на машината по-добра за вашите нужди.
- Тава за прибори: Позицията на тавата за прибори е въпрос на предпочитание и не влияе на ефективността на миене. Някои от тях са компактни и се поставят на долната решетка. Други предпочитат модел, прикрепен към вътрешната страна на вратата на съдомиялната машина, което ви дава повече място за по-големи предмети на рафта.
- Сензор за замърсяване: Съдомиялната машина може да регулира времето и разхода на вода в зависимост от степента на замърсяване на предметите, като по този начин потенциално спестява вода и енергия.
- Цикъл на изплакване и задържане: Този цикъл работи добре, ако имате половин зареждане с чинии и не искате още да пускате пълен цикъл, но също така не искате по съдовете ви да се пече храна или да се появяват миризми.
- Зони за измиване: Машината ви може да има определени зони, предназначени за предмети, които се нуждаят от интензивно почистване.
- Цикъл за твърди храни: Ако не обичате да остъргвате, измивате или изплаквате съдовете си, преди да ги поставите в съдомиялната машина, тази функция премахва остатъците от храна и мръсотията по време на първоначалния цикъл на изплакване, така че да не се разнасят около чистите съдове по време на последния цикъл на изплакване.
- Тип филтър: Филтърът улавя всички остатъци от храна. Самопочистващият се филтър има приставка за мелене, подобно на машина за изхвърляне на боклук, която раздробява остатъците, като ги отмива в канализацията. Това може да увеличи нивото на шума. Филтърът с ръчно почистване трябва да се почиства редовно, за да се избегнат миризми, и не повишава нивото на шума.
- Опции за цикъл на пране: Повечето съдомиялни машини имат три цикъла: лек, нормален и тежък. Някои машини обаче имат специфични цикли на миене за тенджери и тигани, порцелан и почистване с пара. Почистването с пара ще надхвърли 140 градуса по Фаренхайт, но не би трябвало да се налага да надхвърляте тази температура за ползите от дезинфекцията.
- Нагряване на сушенето: Ако искате съдовете ви да излязат напълно сухи след цикъл, нагряването на сушенето може да циркулира нагрят въздух, за да ги изсуши; освен че струва малко повече като функция, тя ще изисква малко повече енергия за работа.
- Скрит контролен панел: Бутоните за управление са преместени в горния край на вратата, за да се запази елегантният вид на предната част на съдомиялната машина. Недостатъкът е, че трябва да отворите съдомиялната машина, за да видите контролния панел.
- Заключване за безопасност на децата: Заключването е важна функция, ако имате малки деца.
Шум
Въпреки че производителите посочват средните децибели на своите машини, това може да бъде подвеждащо, тъй като те дават среден децибел на всички цикли на машината, включително сушенето, което обикновено е безшумно. Повечето устройства са в диапазона от 50 децибела. Най-силните модели са с мощност около 60 децибела, което е равносилно на прелитащ над главата самолет, а най-тихите са с мощност около 38 децибела. За справка, 38 децибела са подобни на нивото на звука в библиотека.
Ако за вас е важно да имате тих модел, тогава се ориентирайте към интериор от неръждаема стомана, а не от пластмаса. Неръждаемата стомана поглъща звука, така че ако вашият модел има вана от неръждаема стомана, той ще бъде по-тих от подобен модел с пластмасова вана. Те произвеждат до 10 децибела по-малко шум от тези с пластмасови вани.
Видове съдомиялни машини
Изборът ви да купите вградена, преносима или настолна съдомиялна машина ще зависи значително от това дали сте под наем или сте собственик на жилището си, от размера на жилището ви и от числеността на домакинството ви. Всеки модел съдомиялна машина има своите предимства и ограничения. Видовете чекмеджета са друг стил за вграждане, който трябва да обмислите, ако разполагате с малко място или предпочитате удобството на чекмеджето.
Плот
Когато става въпрос за цена, най-икономични са моделите за плот. Моделите за плот са малки (около 18 до 22 инча в ширина, височина и дълбочина) и може да не са достатъчни за голямо семейство, но ако сте под наем в апартамент и имате ограничено пространство, това може да е най-добрият вариант за вас. Може да е малка, но съдомиялната машина на плота остава решение, което спестява време и енергия, за да се отървете от купищата съдове.
Повечето модели се поставят на плота до мивката и се свързват с кранчето на чешмата. Не се нуждаете от професионалист, за да ги инсталирате. Някои от тях имат вградени резервоари за вода, така че можете да използвате чешмата си, докато се използва съдомиялната машина. Повечето от тях могат да измият около шест комплекта чинии и стъклени прибори и имат множество цикли на почистване и нагревателни елементи със сгъваеми рафтове, поставки за прибори, сензорно управление, дозатори за миещи препарати, издърпващи се рафтове и др.
Вградена
Цените на миялните машини за вграждане, преносимите миялни машини от по-висок клас и миялните машини с чекмеджета се влияят от стила и характеристиките. Ако се откажете от звънците и свирките, все още можете да намерите много икономични модели за вграждане и преносими модели. Ако сте под наем и планирате да вземете съдомиялната със себе си, ако се преместите, тогава преносимият модел е по-добър от вградения. Освен ако не сте сръчни, инсталирането на съдомиялна машина изисква водопроводчик или професионален монтажник, който да свърже уреда към водопроводната система, ако връзките вече не съществуват.
Обикновено те побират около 12 до 14 сервиза. Добри са за използване в кухни, предназначени за домове с двама или повече души, и ще се справят с повечето, ако не и с всички съдове наведнъж. Те се вписват добре в кухнята, като се побират под плотовете. Не заемат място на плота, не е необходимо да се съхраняват на друго място и не се нуждаят от постоянни включвания, както преносимите модели или моделите за плот.
Съдомиялна машина с чекмедже на едно ниво е друг вариант за вграждане, който е отлично решение за малки кухни. Ако ви харесва стилът на чекмеджетата и имате по-голям дом или домакинство, което се нуждае от повече място за съдове, двойните чекмеджета на съдомиялните машини са подходящи за стандартен отвор на съдомиялната машина.
Как да изберем съдомиялна машина
Може би е най-лесно да съставите списък със задължителните неща, които трябва да притежавате при избор на нова съдомиялна машина. Обърнете внимание на това кои неща са проблемни. Някои хора имат малка търпимост към шумни съдомиялни машини. Други често срещани опасения са свързани с консумацията на вода и енергия. Прочетете дребния шрифт на модела, който сте харесали, преди да купите.
Колко важен е факторът шум?
Тихите модели ще ви струват значително по-скъпо от стандартния модел. Някои хора избират да пускат съдомиялната машина сутрин, когато всички напускат къщата. Други избират да я пускат вечер след вечеря, когато всички си лягат. Въпреки това, ако чувате съдомиялната машина от спалнята си, тя може да не е последният звук, който искате да чуете, докато си лягате. Ако имате плот или преносим уред, те са открити от всички страни и не са затворени от шкафове, които заглушават звука.